Prosta prasa do łożysk piast

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że jest to na prawdę prymitywne narzędzie, aczkolwiek czasami znacznie ułatwia pracę. Podchodząc do tego bardziej teoretycznie, wykorzystana zostanie tutaj jedna z maszyn prostych - śruba, która zamienia ruch obrotowy na ruch postępowy. Narzędzie to może być używane do wciskania wielu rodzajów łożysk do ich gniazd, szczególnie w piastach.

Aby złożyć taki przyrząd potrzebujemy kawałek pręta gwintowanego (około 150-160 mm), jego średnica może być dowolna, z tym zastrzeżeniem, że musi być mniejsza niż średnica wewnętrzna danego łożyska i musimy posiadać odpowiednie nakrętki i podkładki. Odpowiedni pręt z pewnością dostaniemy w większości sklepów z artykułami metalowymi. Największy problem może być jednak ze zdobyciem podkładek, których średnica zewnętrzna musi być niewiele mniejsza od średnicy zewnętrznej łożyska, które chcemy wcisnąć. Najlepiej byłoby mieć do tego celu tokarkę, ale da się to również obejść w domowych warunkach.

Aby zrobić podkładkę o odpowiedniej średnicy zewnętrznej w domowych warunkach możemy nałożyć ją na śrubę, a następnie skontrować dwoma nakrętkami. Teraz jeden koniec śruby umieszczamy w wiertarce i ściskamy. Będziemy potrzebowali jeszcze pilnika na którym musimy zeszlifować podkładkę na odpowiedni wymiar. Oczywiście nie uzyskamy wysokiej dokładności, ale na szczęście nie jest ona nam potrzebna, ponieważ podkładka musi jedynie dociskać łożysko, opierając się na jego zewnętrznej bieżni.

Obsługa tego przyrządu jest bardzo prosta. Umieścimy go przykładowo w piaście, w taki sposób, że większa podkładka opiera się na korpusie piasty, a druga, dopasowana na łożysku. Wystarczy teraz dokręcać nakrętkę, która wciśnie łożysko na swoje miejsce.