Wymiana łożysk i konserwacja bębenka w piaście NS Coaster Pro

piasta coaster pro 2Postaram się opisać proces wymiany łożysk w piaście NS Coaster Pro (2008), a także jej konserwację. Myślę, że pomiędzy piastami tego modelu różnych roczników nie będzie większych różnic konstrukcyjnych i w ich przypadku również można spokojnie posłużyć się tym poradnikiem.

 W celu wymiany łożysk nie ma potrzeby rozplatania koła. Powiedziałbym nawet, że znacznie wygodniej będzie to robić, jeśli koło będzie kompletne, gdyż ułatwi to przytrzymywanie piasty w odpowiedniej pozycji.

 

Potrzebne narzędzia:

- klucz imbusowy 5 mm,

- 2x klucz płaski 17 mm (do nakrętek utrzymujących łożyska w odpowiedniej pozycji),

- torx 25 (do odkręcenia tarczy, jeśli mamy zamontowaną),

- szczypce do wewnętrznych pierścieni Segera,

- dosyć duży śrubokręt płaski,

- klucz do kaset i bacik (aby tą kasetę przytrzymać).

- klucz imbusowy 2mm (ewentualnie 1,5 mm),

- młotek i kawałek grubszej blachy aluminiowej, czy jakiegoś profilu (ewentualnie deski), lub też po prostu młotek gumowy,

- przyrząd do wciskania łożysk,

 

Elementy wymienne w piaście (ogólnodostępne):

- dwa łożyska osadzone w korpusie piasty o oznaczeniach 6001 2RS (wymiary 12x28x8 mm),

- dwa łożyska osadzone w aluminiowym bębenku o oznaczeniach 6901 2RS (wymiary 12x24x6 mm),

- oring 25x2,

 

1. Na początek demontujemy koło z roweru, odkręcamy tarczę, aby nie przeszkadzała, ani nie została przypadkowo pogięta. Za pomocą odpowiedniego narzędzia odkręcamy kasetę, pamiętając, że musimy ją wtedy przytrzymać za pomocą bacika, czyli narzędzia z kawałka łańcucha. Jeżeli nie posiadamy narzędzia takiego jak bacik, możemy posłużyć się starym łańcuchem i imadłem. Dokładniej sposób ściągania kasety postaram się opisać w innym artykule.

 

2. Odkręcamy nakrętki utrzymujące łożyska w odpowiednim położeniu na osi. W tym celu łapiemy nakrętkę kluczem płaskim i dokręcamy śrubę mocującą koło do ramy za pomocą imbusa, aż do poluzowania nakrętki. Teraz odwrotnie, staramy się odkręcić śrubę za pomocą imbusa, cały czas trzymając nakrętkę. Wykonujemy tę czynność cyklicznie, za każdym razem używając coraz mniejszej siły do dokręcenia, aż do czasu, gdy zarówno śrubę jak i nakrętkę możemy wykręcić palcami. Może nie jest to najszybszy sposób, aczkolwiek skuteczny i nie wymaga dodatkowych narzędzi. Powtarzamy wszystko dla nakrętki znajdującej się po drugiej stronie piasty.

 

3. Po odkręceniu nakrętki możemy bez problemu ściągnąć bębenek, nie potrzebne są do tego celu żadne narzędzia. Wystarczy po prostu go pociągnąć.

 

4. Wystarczy teraz delikatnie uderzać w któryś z końców osi, aby wypadła wraz z łożyskiem. Aby nie uszkodzić osi należy użyć do tego młotka gumowego, bądź uderzać przez deseczkę, czy kawałek miękkiego metalu (chociażby aluminium). Kiedy jedno łożysko wypadnie, wkładamy oś ponownie i uderzamy od drugiej strony w celu pozbycia się drugiego łożyska. Należy jednak pamiętać, że ten sposób demontażu może uszkodzić łożyska, dlatego jeśli kręcą się bez oporów, czy luzów i nie mamy zamiaru ich wymieniać, to lepiej ich nie wybijać.

 

5. Zajmijmy się teraz bębenkiem. Za pomocą śrubokręta, w sposób pokazany na powyższym zdjęciu, usuwamy gumowy uszczelniacz. Należy przy tym uważać, aby go nie uszkodzić, bo znalezienie nowego nie będzie raczej łatwe.

 

6. Jeżeli bębenek kręcił się z oporem, albo z luzem znaczy to, że łożyska są do wymiany. W tym bębenku znajdują się dwa łożyska, których oznaczenia to 6901 2RS.

Przed demontażem lepiej zaopatrzyć się w nowe. Przejdźmy jednak do sedna. Wykręcamy małego wkręta znajdującego się na korpusie, a następnie wkładamy w dziurę po wkręcie jakiś twardy drucik (chociażby ze spinacza biurowego) w celu przesunięcia tulei pomiędzy łożyskami. Możemy również próbować od środka za pomocą śrubokręta odchylić tę tuleję.

 

7. Następnie, gdy oprzemy śrubokręt o wewnętrzną bieżnię łożyska, uderzamy w niego młotkiem, w celu wybicia jednego z łożysk. Po czym wyciągamy aluminiową tuleję.

 

8. Ściągamy wewnętrzny pierścień segera, który utrzymuje drugie łożysko w odpowiedniej pozycji.

 

9. Wkładamy teraz oś w bębenek w sposób pokazany powyżej i uderzając w nią, wyjmujemy kolejne łożysko. Należy przy tym zwrócić szczególną uwagę, czy oś jest ustawiona równolegle do korpusu, ponieważ musimy wybić łożysko przez dwa gniazda, których uszkodzenie jest niedopuszczalne.

 

10. Widzimy tutaj bieżnię po której przesuwają się zapadki. Należy ją dokładnie wyczyścić i nałożyć na nią odrobinę smaru.