Montaż i regulacja przerzutki tylnej

ultegra6700Spróbuję opisać w skrócie sposób regulacji przerzutki tylnej. Nie jest to czynność skomplikowana, jednak warto zastosować się do kilku zasad, aby cieszyć się płynną zmianą przełożeń.

 

 

Wymagane narzędzia do regulacji typowej przerzutki:

- wkrętak gwiazdkowy,

- klucz imbusowy 5 mm, (ewentualnie klucz nasadowy, czy płaski 8-10 mm).

 

1. Regulacja przerzutki tylnej sprowadza się głównie do manipulacji trzema śrubami. Na początek musimy ustawić odpowiedni zakres wychylenia przerzutki. Wstępnie możemy tego dokonać jeszcze przed założeniem łańcucha. Służą do tego dwie śruby oznaczone jako "H" i "L". Aby wyregulować maksymalne wychylenie dla najmniejszych przełożeń, ręcznie przyciągamy przerzutkę w kierunku koła (jeśli posiadamy przerzutkę typu low-normal, nie musimy jej przyciągać), po czym kręcimy śrubą oznaczoną literą "L". Jeśli wkręcamy śrubę, maksymalne wychylenie zmniejsza się, natomiast podczas wykręcania dzieje się odwrotnie. Kręcimy śrubą do czasu, aż kółko prowadzące (górne) przerzutki znajdzie się w jednej płaszczyźnie z ostatnim, największym kołem zębatym kasety. Analogicznie postępujemy dla maksymalnego wychylenia przerzutki w drugą stronę, z tym, że regulujemy teraz śrubę oznaczoną literą "H". Prawidłowa regulacja maksymalnego wychylenia zagwarantuje nam, że łańcuch nie będzie spadał poza kasetę, a także zapewni bezproblemowe zmiany skrajnych przełożeń.

2. Teraz, gdy mamy przeprowadzoną wstępną regulację wychylenia przerzutki zajmijmy się linką. Ustawiamy przerzutkę w położeniu naturalnym, czyli największe przełożenie dla sprężyny top-normal (i analogicznie, najmniejsze przełożenie dla sprężyny low-normal). Wkręcamy prawie do oporu (pozostawiamy jeszcze jeden-dwa możliwe obroty) śruby baryłkowe przy przerzutce i manetce, ewentualnie jedną z nich. Ustawiamy odpowiednie przełożenie na manetce, odpowiadające położeniu przerzutki. Następnie podciągamy linkę ze znaczą siłą i dokręcamy śrubę mocująca linkę w przerzutce.

3. Możemy już założyć łańcuch, po czym wykonać ponowną, dokładniejszą regulację maksymalnych wychyleń przerzutki. Zwróćmy uwagę na to, jak układa się łańcuch pomiędzy kółeczkiem prowadzącym, a odpowiednią, skrajną koronką kasety.

4. Nadszedł właśnie dobry moment, aby ewentualnie wyregulować naciąg sprężyny przerzutki. Służy do tego śruba umieszczona w okolicach mocowania przerzutki do haka ramy. Wkręcając śrubę, zwiększamy naciąg sprężyny. Ustawiamy taki naciąg sprężyny, aby krawędź kółka prowadzącego przerzutki znajdowała się w okolicach 1-2 cm od kasety.

5. Pozostaje teraz wyregulować naciąg linki. Można to wykonać na wiele sposobów, podam jednak tutaj sposób, który najbardziej mi przypadł do gustu. Podany zostanie sposób dla przerzutki typu top-normal, natomiast dla przerzutki low-normal regulujemy analogicznie, wykorzystując przeciwne przełożenia. Zaczynamy od odwracenia roweru do góry kołami (chyba, że zrobiliśmy to już wcześniej). Ustawiamy największe przełożenie, po czym zmieniamy na mniejsze. Jeżeli zmiana przełożenia nie jest płynna odkręcamy (w lewo) śrubę baryłkową przy manetce, bądź przerzutce o najmniejszy możliwy kąt i ponawiamy próbę. Natomiast, aby uzyskać płynną zmianę przełożeń w drugą stronę, czyli z mniejszych na większe, dokręcamy śrubę baryłkową. Musimy znaleźć kompromis pomiędzy płynnym wrzucaniem wyższych przełożeń, jak i płynnym zrzucaniem na niższe. Sprawdzamy następnie nasze ustawienia na innych przełożeniach i odpowiednio je korygujemy poprzez wkręcanie i wykręcanie śruby baryłkowej. Po tym zabiegu nasza przerzutka jest wyregulowana, chociaż może jeszcze wymagać skorygowania naciągu linki podczas normalnej jazdy.

Należy również zwrócić szczególną uwagę na regulację naciągu, jeśli mamy doczynienia z nową linką i pancerzem. Związane jest to z tym, że linka musi się odpowiednio ułożyć w pancerzu, mogą poprzesuwać się końcówki pancerza i tym podobne. Oczywiste jest więc, że takie zestawienie będzie wymagało jeszcze skorygowania regulacji naciągu linki po kilku jazdach, kiedy nowe elementy się ułożą.

Nie zapominajmy o okresowym sprawdzaniu stanu kółek przerzutki. Jeśli posiadają wytarte zęby i nie gwarantują precyzyjnego prowadzenia łańcucha, należy je wymienić na nowe.

Jeżeli pomimo usilnych starań, nie jesteśmy w stanie sprawić, aby przełożenia wchodziły płynnie w każdym zestawieniu, a na przerzutce objawiają się znaczne, wyczuwalne luzy, może to być bardzo dobrym powodem do zmiany przerzutki na nową. Związane jest to z mocnym wyeksploatowaniem komponentu i pojawiających się luzach na tulejach, które uniemożliwiają precyzyjną pracę przerzutki.