Konserwacja manetki Shimano SLX (2009)

Spis treści

 Manetka jak większość części roweru zużywa się, ponadto jej wyeksploatowane elementy z reguły kończą żywot całego podzespołu. Jest to spowodowane głównie niedostępnością części zamiennych. Jednym ze sposobów przedłużenia życia takiej manetce jest regularny przegląd, co jest szczególnie ważne przy jeździe w trudnych warunkach. Chociaż budowa manetek może wydawać się zamknięta, to niestety nie są one hermetycznie szczelne, co skutkuje dostawaniem się wody i błota do wnętrza, które są zabójcze dla znajdujących się tam mechanizmów. Postaram się w skrócie opisać proces serwisowania manetki na przykładzie modelu Shimano SLX.

 

Wymagane narzędzia:

- klucz imbusowy 4 mm,

- klucz imbusowy 3 mm,

- wkrętak płaski,

- wkrętak gwiazdkowy,

- klucz płaski lub nasadowy 8 mm,

- kombinerki (opcjonalnie).

Przyda się również smar stały, najlepiej w strzykawce, co ułatwi smarowanie mechanizmów. Poniżej przykładowe zestawienie.

 

 

1. Rozpoczynamy od zdemontowania manetki z kierownicy. Aby usunąć linkę należy ustawić manetkę na najcięższe przełożenie, czyli maksymalnie wyciągnąć z niej linkę (w stronę przerzutki). Następnie odkręcamy czarną, plastikową śrubkę (zaślepkę), co umożliwia nam dostęp do linki. 

 

2. Kolejnyk krokiem będzie wypchnięcie linki w taki sposób, aby jej końcówka wyszła przez dziurę po zaślepce. Wyciągamy w ten sposób całą linkę. Zostało to ukazane na poniższym zdjęciu.

 

3. Odkręcamy teraz śrubę baryłkową, służącą do regulacji naciągu linki, a także śrubę ściskającą uchwyt montażowy manetki. 

 

4. Odkręcamy i ściągamy dolną osłonkę manetki, a także osłonkę górną. Jeśli posiadamy założony w manetce wskaźnik aktualnego przełożenia, również ściągamy go, poprzez odkręcenie dwóch śrubek. 

 

 5. Odkręcamy mocowanie manetki do kierownicy. Aby tego dokonać, musimy odkręcić dwie śruby imbusowe. Widzimy, że w uchwycie są trzy dziury w celu zapewnienia regulacji odległości manetki od miejsca zamocowania na kierownicy.

 

6. Następnie po odkręceniu czterech niewielkich śrubek, ściągamy obudowę manetki wykonaną z tworzywa, uważając przy tym, żeby jej nie uszkodzić.

 

7. Na tym etapie mamy dwie możliwości. Albo wyczyścić i nasmarować z wierzchu elementy, do których mamy dostęp, a następnie złożyć manetkę, wykonując powyższe instrukcje, w odwrotnej kolejności. Albo rozkładać dalej na części, przy czym teraz będzie o wiele trudniej, niż poprzednio, ze względu na większą ilość elementów, jak i problemy z ułożeniem sprężynek. Jednak zagwarantuje nam to lepszy dostęp do poszczególnych mechanizmów, a co za tym idzie, będziemy mogli lepiej o nie zadbać.

Jeśli już zdecydujemy się brnąć w to dalej, odwracamy manetkę w sposób widoczny na poniższym zdjęciu, a następnie odginamy części podkładki zabezpieczającej nakrętkę przed odkręcaniem, przy czym musimy być ostrożni, aby nie wyłamać poszczególnych elementów.

 

8. Po odkręceniu nakrętki i demontażu kolejnych elementów powinniśmy otrzymać zestaw zaprezentowany na poniższym zdjęciu. Należy jednak ostrożnie ściągać elementy, żeby ich nie uszkodzić, a także, żeby nie zostały odrzucone przez siłę naciągniętych sprężynek.

 img 0699x

 img 0697x

 

9. Kiedy już rozbierzemy manetkę na części pierwsze, należy wszystkie elementy dokładnie wyczyścić, w szczególności resztki smaru zmieszanego z błotem i metalowymi opiłkami z mechanizmów zmiany przełożeń. Poniżej zaprezentowany został kompletny zestaw elementów manetki Shimano SLX (prawej, 2009), nie wliczając w to wskaźnika aktualnego przełożenia.

img 0704x